Čechočovice 79
675 22 Stařeč
Telefon:
+420 724 188 709 (starosta)
+420 724 188 600 (místostarosta)
Z plánovaného i neplánovaného kácení stromů zůstává vždy hodně odpadu. Jde především o menší větývky, které nejsou vhodné k další úpravě nebo jako krbové dříví. Někteří je proto jednoduše dají na hromadu a pálí. Jiní se rozhodnou pro „recyklaci“ a znovu použít. A tady nastupuje, jako spolehlivá metoda, štěpkování nebo drcení.
V minulosti naše obec pořídila výkonný štěpkovač, který obec začala plně využívat při údržbě veřejné zeleně, ale nabízíme i možnost zapůjčení štěpkovače pro potřeby obyvatel obce. Štěpkovač vám rádi přistavíme na váš pozemek s plnou nádrží a odpovědný pracovník vám poskytne jednoduché zaškolení. Ceny za půjčení je 300,- / den, případně 500,- / víkend. Pokud si budete chtít zapůjčit štěpkovač mimo víkend, není to vůbec žádný problém. Ceny jsou stejné, tedy 300 Kč 1 den, 2 dny 500 Kč a za každý další den navíc +100 Kč. Při převzetí štěpkovače zpět na obec je třeba doplnit nádrž do plného stavu.
Chápeme, že ne každý potřebuje využít tuto nabídku a proto do budoucna hledáme vhodné místo, kam by mohli občané dávat větve a materiál vhodný ke štěpkování, který jednou za čas obec zpracuje a následně využije pro vlastní potřebu nebo jej nabídne občanům.
Jednou z důležitých věcí, které je potřeba vědět, je bezpečnost práce. Zejména u štěpkování a drcení větví je totiž potřeba používat ochranné pomůcky a potřebné vybavení. Ochranné rukavice fungují jako prevence tržných ran, kdy vám může štěpkovač či drtič vyrvat větev z ruky. Další důležitou pomůckou jsou i ochranné brýle, protože při celém procesu mohou odletovat třísky. Ty pak mohou v nejhorším případě zasáhnout nechráněné oči a způsobit zranění.
Než začnete štěpkovat nebo drtit nové větvě, je dobré je nechat dobře proschnout. Míza z čerstvých větví může zašpinit nože uvnitř mechanismu a výsledný produkt se může k sobě lepit.
Likvidace větví pomocí štěpkování je jednou ze základních možností. Štěpkované větve jsou znovu použitelné na zahrady i do květináčů jako klasická mulčovací kůra. V průběhu štěpkování se z nich stanou kousky od několika centimetrů do jednoho decimetru o velice malé tloušťce.
Nevýhodou štěpkování je, že se většinou limitují průměrem větví. Nejčastější průměry se pohybují mezi 150 a 200 milimetry, takže se štěpkují především menší zbytkové větývky. Ohledně materiálu zde nejsou žádná velká omezení a štěpkovat se tak mohou jak jednotlivé větve ze stromů při prořezu, tak i zlikvidované mladé náletové dřeviny a pochopitelně i zbytky keřů a živých plotů.
Výsledný materiál se nejčastěji, jak už bylo zmíněno, používá jako mulčovací kůra. Není ale neobvyklé také jeho použití k obohacení kompostu a pochopitelně je štěpkované dřevo i jednodušší na odvoz než celé větve.